Nasza szkoła podjęła współpracę z Muzeum w Pruszkowie, której celem był udział uczniów klasy ósmej jako wolontariuszy, w tegorocznych Obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W tym roku patronat honorowy nad Obchodami objął Prezydent RP Pan Andrzej Duda. Do udziału w rekonstrukcji III Marszu Pamięci przygotowały nas warsztaty historyczne prowadzone przez historyka z muzeum z Pruszkowa.
Dnia 29 września 2018 r. o godzinie 11.00 pod opieką Pani Bożeny Szajkowskiej oraz Pani Agnieszki Michalczyk udaliśmy się busem do byłego obozu przejściowego w Pruszkowie. Na miejscu był już tłum rekonstruktorów oczekujących na rozpoczęcie próby generalnej. O godzinie 12.00 przygotowania do rekonstrukcji wydarzeń z 1944 r. ruszyły pełna parą. Odgrywaliśmy role Polaków, którzy zostali wypędzeni ze stolicy i znaleźli się w obozie przejściowym Dulag 121 na terenie Pruszkowa. Przez około 5 godzin, przebrani zgodnie z ówczesną modą uczyliśmy się chodzić i zachowywać jak ludzie z tamtych lat. Wokół nas w pośpiechu biegało dużo osób dbających o to, by wszystko przebiegło prawidłowo oraz, aby jak najlepiej oddać obraz wydarzeń z czasów II wojny światowej. Około godziny 17.30 wyczerpani wróciliśmy do domów.
Następnego dnia tj. 30 września 2018 r. , w niedzielę o godzinie 12.00 w dobranych strojach odzwierciedlających styl tamtych czasów wyruszyliśmy ponownie do Pruszkowa, gdzie już czekali na nas charakteryzatorzy. Wyglądaliśmy jak prawdziwi mieszkańcy wypędzeni ze zniszczonej Warszawy. Następnie rozpoczęliśmy Marsz upamiętniający wygnanie cywilnej ludności stolicy po klęsce Powstania Warszawskiego. Wyruszyliśmy spod kościoła św. Kazimierza w Pruszkowie. Przechodziliśmy ulicami Kraszewskiego i Prusa, gdzie przy wiadukcie nastąpiło połączenie się z Marszem warszawskim. Następnie szliśmy ulicami: Poznańską, POW i 3 Maja, gdzie weszliśmy na teren dawnego Obozu. Tam przy pomniku „Tędy przeszła Warszawa” nastąpiła rekonstrukcja segregacji obozowej. Po inscenizacji rozpoczęła się część oficjalna Obchodów czyli wprowadzenie pocztów sztandarowych, Apel Pamięci, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Marsz cieszył się dużym zainteresowaniem widzów w bardzo różnym wieku. Można było również zauważyć gości honorowych, a wśród nich także dawnych powstańców i więźniów. Całe wydarzenie było filmowane i wyemitowane w telewizji.
Na zakończenie naszego pobytu w byłym obozie Dulag 121 rekonstruktorzy mogli skosztować gorącej grochówki z chlebem. Uroczystości dobiegły końca ok. godz. 17.30.
Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, jednakże pełni niesamowitych doświadczeń i osobistych odczuć związanych z tragicznymi losami wypędzonych i mordowanych Polaków podczas II wojny światowej. To była niezapomniana „żywa lekcja historii”.
Oliwia Daniluk, Wiktoria Skura, Bożena Szajkowska